Materiāli

Sākums » Raksti » Raksti » Mani rakstiņi

Vai meitas dzemdēt ir labāk?
Dažādi pētījumi liecina, ka vīriešu dzimuma bērna iznēsāšana sievietes organismam sagādā lielāku slodzi. Tas tāpēc, ka parasti zēni piedzimst prāvāki un vidēji par 200 – 300 gramiem smagāki nekā meitenes, tādēļ jau pirms nākšanas pasaulē viņi patērē vairāk barības vielu un gaisa; arī dzemdības ir daudz smagākas. Vīriešu dzimuma mazuļi ir jutīgāki pret nelabvēlīgiem apstākļiem, piemēram, mātēm, kuras ir stāvoklī ar zēniem, tādos apstākļos biežāk notiek spontānais aborts, bet jaunpiedzimušie puisīši biežāk nomirst agrā bērnībā.

Sievietes grūtnieces, kuras iznēsā zēnus, ir pakļautas spēcīgākai vīrišķā dzimumhormona testosterona iedarbībai, bet tas novājina sievietes imūnsistēmu. Ja dzīves gaitā cits pēc cita dzimuši vairāki zēni, dēlu māte vecumā biežāk slimo. Lielāks ir arī pēcdzemdību depresijas risks.

Bet kad jau aizmirsušās pirmās grūtās nedēļas pēc bērna dzimšanas, zēni joprojām sagādā vairāk rūpju, jo aug ātrāk, nolieto vairāk apģērba, un viņiem, ņemot vērā lielāku ķermeņa masu, ir vairāk jāēd. Zēni ir temperamentīgāki, enerģiskāki, vairāk cieš no apkārtējās vides ietekmes, tādēļ arī biežāk slimo un aiziet bojā.

Tā kā zēna iznēsāšana un laišana pasaulē ir smagāka, sievietei nepieciešams ilgāks laiks, lai pēc dzemdībām atgūtos, līdz ar to intervāls starp grūtniecībām ir garāks nekā pēc meitas piedzimšanas. Daži ginekologi apgalvo: ja pirmdzimtais ir zēns, tad vēlāk biežāki ir spontānie aborti un grūtāk tikt pie nākamā bērniņa. Tas izskaidrojams ar sievietes imūnsistēmas reakciju uz vīriešu dzimuma augļa klātbūtni organismā. Sievietes imūnšūnas var spēcīgāk reaģēt uz vīrišķam auglim raksturīgu audu klātbūtni un izstrādāt attiecīgas antivielas. Pirmās grūtniecības laikā komplikācijas parasti nerodas, jo imūnsistēmas reakcija ir lēnāka, taču nākamo grūtniecību laikā antivielas tiek radītas straujāk un var pat bojāt placentu. Tātad, iespējams, labāk, ja pirmā piedzimst meita, jo viņa būs izturīgāka, spēcīgāka un pieticīgāka, un tad lielāka būs iespēja, ka nākamais pēcnācējs piedzims bez sarežģījumiem.

To apliecina arī Somijā, Lapzemē, veiktā veco baznīcas grāmatu datu izpēte. Pētījumam bija izraudzīta vieta, kur cilvēkiem ilgus gadus nebija pieejama profesionāla medicīniskā aprūpe, kas iespaidotu dabisko mirstību. Tādēļ bija vieglāk konstatēt, kādā veidā un vai vispār mātes mūža garumu ietekmē pēcnācēja dzimums.

Noskaidrojās, ka būtisks ir nevis bērnu skaits, bet gan dzimums. Zēna piedzimšana mātes mūžu saīsināja vidēji par trīsdesmit četrām nedēļām, bet meitas – pagarināja. Taču pati lielākā atšķirība bija starp mātēm ar jau pieaugušām meitām un dēliem. Meitu mātes dzīvoja krietni ilgāk, jo parasti tās labprātāk rūpējās par saviem vecākiem. Tēva mūža ilgumu bērnu dzimums neietekmēja.

Kā tad dēlu mātei tikt pie ilgi gaidītās meitas? Te nu ir dažādas iespējas. Zinātnieki noskaidrojuši, ka dēli pārsvarā dzimst vīriešiem ar augstu sabiedrisko stāvokli, tādēļ no viņiem vajadzētu izvairīties. Var meklēt partneri, kuram ir meitas jau no iepriekšējām attiecībām, jo konstatēts, ka šo vīriešu spermā ir apmēram 70% sievišķo spermatozoīdu. Labs meitas tēva kandidāts var būt stresa apdraudēts vīrietis, jo arī viņam ir lielākas iespējas radīt meitu. Vīrietis nedrīkst būt pārāk jauns. Jo vecāks ir tēvs, jo lielāka iespēja, ka piedzims meita.

Cits padoms: nevajag censties sarūpēt bērnu tieši pirms ovulācijas vai tās laikā, kad sievietes organisms drīzāk izvēlas spermatozoīdus ar Y hromosomu, tātad zēnus. Arī ļoti bieža nodarbošanās ar seksu veicina zēnu piedzimšanu.

Laika gaitā ir uzkrājušies vēl citi novērojumi: smēķētājiem ir par desmit procentiem lielākas izredzes tikt pie meitas, savukārt skandināviem dēli dzimst retāk nekā vīriešiem Eiropas dienvidu daļā, bet pēc kara parasti dzimst vairāk zēnu, nekā meiteņu.

Bet ko darīt, ja gaidītās meitas kā nav, tā nav? Mūsdienu medicīna ir tik tālu attīstījusies, ka var veikt apaugļošanu mēģenē – in vitro. Šajā gadījumā ir iespēja izvēlēties bērna dzimumu.

Lai gan arī šīs manipulācijas ar nākamā bērna dzimumu var nedot gaidīto rezultātu, jo daba pieņem lēmumu mūsu vietā. Un tas nemaz nav slikti: pastāv uzskats, ka bērnu dzimuma dabiskās veidošanās mērķis ir nodrošināt vecākiem vairāk mazbērnu. Tādēļ varbūt tomēr pakļausimies likteņa lēmumam, jo katrs mīlēts un gaidīts mazulis, neraugoties uz dzimumu, sagādā prieku un gandarījumu saviem vecākiem.



Avots: http://www.tvnet.lv/women/life/gimene/article.php?id=5096440
Kategorija: Mani rakstiņi | Pievienoja: elinagaile (21-04-2008) | Autors: elina gaile E W
Skatījumu skaits: 454 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: