Materiāli

Sākums » Raksti » Raksti » Mani rakstiņi

Precību aprēķins vai kāpēc precēties ir veselīgi?
Pētījumi parāda, ka šķirteņu un citu vientuļnieku veselība pakļauta daudz nopietnākam riskam, nekā to vīriešu dzīve, kuriem ir sievas vai pastāvīgas partneres.

Precēti vīrieši turklāt arī dzīvo ilgāk nekā viņu vientuļie un šķirtie sugasbrāļi. Bet, ja smagi saslimst vai nomirst dzīvesbiedre, arī laulātais drīz vien seko viņai pa pēdām.

Taču izrādās, ka attiecībā uz sievietēm laulība iedarbojas gluži pretēji. Neveiksmīga laulības dzīve sievietes veselību ietekmē daudz negatīvāk nekā viņas dzīvesdraugu. Sievietes, kuras dzīvo vienas pašas, dzīvo ilgāk nekā tās, kurām ir pastāvīgi partneri. Bet, ja kāda kļūst par atraitni, tad parasti viņa savu vīru pārdzīvo pat par dažiem desmitiem gadu.

Diemžēl vīrieši laulības dzīves labās puses apjaušot pārāk vēlu. Kā liecina Bristoles Universitātes zinātnieku pētījumi, 37% no visiem šķirteņiem nožēlo, ka palikuši vieni, un labprāt atkal būtu kopā ar savu iepriekšējo partneri. Sieviešu vidū šādu nožēlotāju ir tikai 25%.

Neraugoties uz iepriekš teikto, neviens nedomā apstrīdēt faktu, ka sekmīga laulības dzīve sniedz savu labumu abiem partneriem. Stabilas partnerattiecības ir visnozīmīgākais faktors, kas nodrošina cilvēka dzīves kvalitātes psiholoģiskos, fiziskos un sociālos aspektus, uzskata psihologi. Pētījumos par to, kas nosaka dzīves piepildījumu, cilvēki piepildītas partnerattiecības novērtē pat augstāk nekā veselību, naudu un labus sadzīves apstākļus.

Psihologi secinājuši, ka cilvēka pašnovērtējums veidojas galvenokārt viņa savstarpējā saskarē ar citiem, tāpēc ir tik nepieciešami būt kopā ar kādu, kurš vai kura spēj novērtēt otru kā personību, bez jebkāda sociālo lomu uzslāņojuma.

Dzīvojot vienam, cilvēkam esot grūtāk iegūt adekvātu pašvērtējumu, un tas parasti esot zemāks nekā ģimenes cilvēkiem, kuriem atraisīties palīdz ne tikai vārdos izteiktais partnera atbalsts, bet galvenokārt tie neverbālie signāli, kas darbojas jebkurās intīmās, dziļās un tuvās attiecībās. Nevar novērtēt par zemu arī faktu, ka partner­attiecībās cilvēki viens otram nodrošina arī lielāku finansiālu drošību, ja abi strādā algotu darbu.

Un nu nonākam pie pēdējā faktora - seksa. Izrādās, ka cilvēki partnerattiecībās to uzskata par mazsvarīgāku, nekā līdz šim bija pieņemts domāt. Aptaujājot dažādus pārus, izrādījies, ka seksam savu ģimenes vērtību hierarhijā cilvēki piešķir tikai sesto septīto vietu. Priekšroka tiek dota nevis fiziskajām, bet gan garīgajām attiecībām ar savu dzīvesdraugu. Bet sekss tajās tiek uztverts kā līdzeklis, nevis pašmērķis. Amerikas Ģimenes pētniecības institūts nonācis pie pārsteidzošiem secinājumiem: atklājies, ka apmēram 16% no ASV pastāvošajām laulībām partneri dzīvo celibātā.

Mūžīgs ir jautājums: bet kā gan lai cilvēki nodibina un uztur šīs tik nepieciešamās, veselīgās un visādi citādi viņiem tik izdevīgās labās partnerattiecības ar savu vīru, sievu, draugu, draudzeni? Psihologi par noteicošo uzskata abpusēju emocionālo atbalstu. To atbalstu, kurš liek vīram, neraugoties uz paša nevēlēšanos, tomēr paklausīt sievai un doties pie ārsta, lai tiktu galā ar savām veselības problēmām ar profesionāļa palīdzību. Jāsaka gan, ka šāds atbalsta veids nereti ir vienvirziena ceļš, jo sievietes šai ziņā biežāk palīdz vīriešiem, nekā otrādi. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņiem laulība vairāk nākot par labu.

Tomēr esot vērojams zināms progress arī viņu vidū: psihologi novērojuši, ka Jaunā Laikmeta Vīrietis ir iejūtīgāks un izprotošāks, un šajā ziņā līdzsvars ar sievietēm esot gluži iespējams.

Kā nozīmīgs faktors tiek vērtēta komunikācija jeb vienkārši spēja izskaidroties. Veselīgās attiecībās partneri, mainoties dzīves apstākļiem, vēlas un spēj atbilstoši rīkoties. Viņi turpina diskutēt un pieņemt kopīgus lēmumus dažādās savstarpējo attiecību stadijās un fāzēs, jo īpaši tad, ja viss neiet tik labi kā gribētos. Par vislielāko problēmu speciālisti uzskata nespēju izkļūt no tā purva, kurā viņi iestieg tad, ja neprot uzturēt pavisam vienkāršu kopīgu saziņu savā ikdienas sadzīvošanā. Un tad ir pavisam viegli katram nonākt savā barikāžu pusē, kur partnera izprašana kļūst neiespējama. Tāpēc bez pārspīlēšanas var teikt, ka labā laulībā svarīgākā ķermeņa daļa ir mute.



Avots: http://www.tvnet.lv/women/life/gimene/article.php?id=5095313
Kategorija: Mani rakstiņi | Pievienoja: elinagaile (16-04-2008) | Autors: elina gaile E W
Skatījumu skaits: 432 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: