Materiāli

Sākums » Raksti » Raksti » Mani rakstiņi

Vīrs, sieva, trīs bērni, māja, mašīna un suns - neko nenozīmē!
Ģimene nevar būt pašmērķis, attiecībās ir jāiegulda." Jāatbrīvojas, nav jāsaspringst, lai būtu tieši šis dzīves modelis, kādu tev kāds paredzējis vai uzspiež sabiedrība.
Ne jau meitai jādzīvo mātes iztēlotā dzīve. Ja meita atradusi dzīves draugu vai draudzeni, tad labi, jo visiem nav laimējies atrast uzticamu cilvēku.

"Vai zāģēsim to otru, ja viņam viss ir citādāk, vai no viņa mācīsimies?" vaicā speciāliste. (Piemēram, gejiem nav dzimumu lomu, tātad viņi spiesti visu laiku ko meklēt, mainīties, pielāgoties. Svarīgi saprast, ka problēma nav homoseksualitāte, bet attiecību kvalitāte – cilvēki attiecībās meklē atzinību, svarīgi, ar ko kopā varam to iegūt. "Ir cilvēki, kas mēģina ar savu homoseksualitāti tikt galā, bet nevar. Daudzi jau agrā bērnībā saprot, ka ir citādāki, citi – vēlāk, liecina šo cilvēku stāsti," sacīja lektore.)

Jūk tradicionālais

Lai arī teorētiski uzsvars joprojām likts uz laulību, dzīve šim modelim neatbilst arvien vairāk. Par ģimeni kā par divu cilvēku vienību vairs nevar runāt, drīzāk tas saucams par konglomerātu.

A.Putniņa, būdama sociālantropoloģe, pētījumus veic, uzklausot cilvēku stāstus, esot viņiem līdzās. Lūk, kāda Zemgales pagasta ģimene, kurā cilvēki precas, šķiras krustu šķērsu, un tas ietekmē attiecības. Vai otrs gadījums (diezgan tipisks), kad vīrietis ar savu zobu birstīti aiziet pie sievietes un, kad dzīve tur kļūst par grūtu, iet atpakaļ pie mātes.

Visi dara visu

Bet dzīvot bez bērniem sabiedrībā ar mūsu vērtību sistēmu šobrīd ir visizdevīgāk, ironizēja lektore. Jo 10% sieviešu pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma ir bezdarbnieces, par 20% zemāka ir sieviešu alga, arī pensija mazāka. Sieviete grib dzīvot pilnvērtīgi, ne tikai sēdēt mājās ar bērnu.
Un tikai pamazām mūsu valstī jaunie tēvi sāk izmantot bērnu kopšanas atvaļinājumu. Ģimenē lēnām mainās darbu sadales principi – visi dara visu, aizvieto viens otru, kad vajag. Nav darba, kas jādara tikai mātei, visi var nākt palīgā. Un tas, ko psihologi iesaka – katram bērnam veltīt īpašu uzmanību, var arī par egoistu izaudzināt, tālredzīgāk ir bērnam ierādīt un likt darīt dažādus darbus, pat tad, ja mātei tas izdotos ātrāk un labāk. Jo vairāk bērnu, jo vairāk viens otru dzīvē balstīs. Antropologi izpētījuši, ka vislabākās ir brāļu un māsu attiecības.

Pieskaries otram!

Ģimenē svarīgi, lai cilvēki viens otram pieskaras. Kas var būt skaistāks par galvas noglaudīšanu vecam cilvēkam! Ir skaisti apskaut savu veco māti. Un, kad sieviete pati jūtas vislabāk, viņa var visvairāk dot, palīdzēt citiem. Tas attiecas arī uz vecmāmiņām, kas, būdamas apmierinātas ar dzīvi, bērna ģimeni var atbalstīt visvairāk.

Izrunāties

Nevar iet pēc ieprogrammēta dzīves ceļa, jo katram ir savs. Ikviens kļūdāmies, tāpēc noder citu stāsti. Svarīgi ir izrunāties, skaidri pateikt, kā katrs jūtamies – ja to varam, tas apliecina dzīves kvalitāti.

Lektore centās apgāzt stereotipu, ka bērns nepilnā ģimenē noteikti būs zaudētājs. Nē, ja vien apkārtējie to viņam neatgādinās. Lomas negarantē laimīgu dzīvi.

Jāvienojas

Bērnu audzinot, jūs, teiksim, viņu iepļaukājat, tā izrādot autoritāti. Bet viņš jau to nevar, nav tik stiprs, tāpēc piezvana pa uzticības tālruni, uzraksta iesniegumu policijai. "Vajag agrāko kārtību!" sauc kāda sieviete, bet lektore atbild – vecā kārtība vairs neatbilst šodienas sociālekonomiskajai situācijai. Vairs nedarbojas tas, ka kārtību gribam balstīt autoritātē. Nevar vairs balstīties uz priekšstatiem, savā starpā jāvienojas.



Avots: http://www.tvnet.lv/women/life/gimene/article.php?id=5115167
Kategorija: Mani rakstiņi | Pievienoja: elinagaile (29-08-2008) | Autors: Elīna Gaile E W
Skatījumu skaits: 506 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: